Kwas chlebowy.
Domowa produkcja kwasu chlebowego daje dużo satysfakcji. Jeszcze więcej emocji! Chodziłem wokół tego napoju ponad tydzień. W pewnym momencie przeżyłem nawet chwile grozy. Poprosiłem wtedy Marzenę żeby następnym razem przypomniała mi, że do eksperymentów z kwasem mam wynająć laboratorium ;) Nie zapytała co się stało i bardzo dobrze. Kto by tam chciał słuchać o myciu sufitu i praniu firanek... No ale w końcu mam! Pycha :) Jeżeli kupujecie czasem napój w plastikowych butelkach z etykietą "kwas chlebowy", to przestańcie. To słodka trucizna. Taki domowy, odpowiednio przyrządzony, nie dość, że świetnie smakuje, to jeszcze ma mnóstwo wartości zdrowotnych. Produkcja nie jest znowu taka trudna - trzeba po prostu zachować reżim. Zatem do ćwiczeń ;) Do lata wszyscy mamy szansę zostać mistrzami domowej produkcji tego genialnego napoju :)
Składniki:
'
Składniki:
- 250 g razowego chleba na zakwasie (bez konserwantów i innych dodatków)
- 2 i 1/2 litra wody (lub naparu miętowego)
- 25 g świeżych drożdży
- 1/2 szklanki cukru
- kilkanaście rodzynek
- Chleb pokroić na cienkie kromki i upiec w piekarniku do wysuszenia i zrumienienia.
- Po przestudzeniu wrzucić chleb do miski lub kamionkowego naczynia i zalać ciepłą, przegotowaną wcześniej wodą. Pozostawić na 2 - 3 godziny.
- Cukier i drożdże rozpuścić w letniej wodzie i dodać do chleba z wodą. Wymieszać i pozostawić pod ściereczką w temperaturze pokojowej na 24 godziny.
- Przecedzić bardzo dokładnie (przez gęstą gazę, ręczniki papierowe) i przelać do wyparzonych butelek do 3/4 ich objętości. Do każdej butelki dodać 2 - 4 rodzynki. Porządnie zamknąć.
- Pozostawić w chłodnym miejscu na 3 doby. Najlepiej w pozycji leżącej.
- Przy otwieraniu zachować ekstremalną ostrożność - odkręcać po milimetrze!
- Podawać zimny, dosłodzony miodem lub cukrem.
- Można przechowywać w lodówce do miesiąca.
'
Komentarze
Prześlij komentarz